Дойно Дойнов
(1929‒2014)
„Аз тръгнах към Левски преди много години
с целта да открия себе си и своя Левски“
Проф. Дойно Дойнов е роден на 16 юли 1929 г. в с. Буново, Пирдопско. Той е основател и дългогодишен председател на Общобългарския комитет „Васил Левски“ и един от най-изтъкнатите изследователи и популяризатори на делото и живота на Апостола на свободата. Той е инициатор за издаването със съдействието на Общобългарския комитет и фондация на сборниците „Васил Левски. Документи“ в два тома (2000, 2009), „Левски пред съда на Портата“ (2007), годишника „Българското възраждане. Идеи, личности, събития“ и др. Последната година от живота си посвети на написването на книгата „Левски – най-ясната загадка“.
Професорът беше широко скроен човек, с голямо сърце, възрожденски дух и почтеност. Общественик, който с вдъхновяващо слово и отдаденост увличаше последователи за реализиране на своите родолюбиви идеи и проекти. Изтъкнат учен, автор на монографии, стотици студии и статии за Васил Левски, Априлското въстание, националноосвободителните и обединителни борби на българския народ и националната държава, на сценарии (между които и на документалния филм „Левски пред съда на Портата и на историята“), редактор на документални сборници и издания. Преподава история в Художествената академия и във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Директор е на Археологическия музей към БАН (1971–1978), заместник генерален директор и генерален директор (1979–1981) на Дирекция „Културно-историческо наследство“ при Комитета за култура, началник на Главно управление на архивите при МС (1981‒1991), член на Македонския научен институт в София. От 1991 г. до смъртта си през 2014 г. е председател на Общобългарския комитет „Васил Левски“.
За извънредно големи заслуги за развитието на историческата наука е награден през 2004 г. с орден „Стара планина“ I степен, удостоен е и със званието Почетен гражданин на Велико Търново за изключително активната му дейност в изучаване, популяризиране и опазване на уникалното културно-историческо наследство на града.
На 24 май тази година, в деня на празника на българската просвета и култура, в негова памет е открита паметна плоча на родната му къща в с. Буново.