На 26.05.2016г. на ГКПП Брегово беше открит паметник на българските граничари, загинали при защитата на Родината и в изпълнение на служебния си дълг. Инициативата за реализиране на проекта е на Областния съвет на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва – гр.Видин, клуб „Граничари“- гр.Видин, Общински комитет „Васил Левски“-гр.Брегово и клуб „Млади възрожденци“ при СОУ „Св.св. Кирил и Методий“-гр. Брегово, подкрепени от Общинския съвет и ръководството на община Брегово под патронажа на кмета на града инж. Милчо Лалов. С откриването на паметника бившите и настоящи служители на граничната охрана и местното население отбелязват юбилейните годишнини – 70 години от създаването на Гранични войски и 65 години от формирането на Първи граничен отряд-гр. Видин, гранична комендатура и гранична застава в гр. Брегово.
Паметникът представлява възпоменателен знак – постамент с вградена в него гранична пирамида, носеща номер 559. Тя се е намирала на българския бряг на р. Тимок срещу ГКПП Брегово и някогашната граничната застава. На паметните плочи е изобразен орден за храброст с надпис посвещение. Проектът е реализиран изцяло от дарения на родолюбиви българи и с принос в размер на 140 лева, събрани от учениците от клуб „Млади възрожденци“.
По повод събитието същия ден в СОУ „Св.св. Кирил и Методий“ беше възстановена една патриотична традиция от близкото минало, характерна за бреговската гимназия и крайграничното население – учениците от клуб „Млади възрожденци“, подкрепени от училищното ръководство и териториалните поделения на „Гранична полиция-МВР“ в гр. Видин и гр. Брегово учредиха секция към клуба, носеща името „Млади граничари“.
Новата организация е първата за страната и ще бъде поле за извънкласно общуване на ученици с доброволно членство. В нея ще участват деца и младежи на възраст от 7 до 18 години, в т.ч. и ученици със специални образователни потребности. Председателят на клуба, училищният психолог Кирил Кунчев формулира целите й: „Да подпомогне развитието на всеки свой член, като разгърне неговия потенциал – физически, духовен, интелектуален, обществен, като подкрепи неговото социално съзряване и допълни това, което образователната система пропуска, чрез организиране и насищане свободното време на младите хора с дейности, които утвърждават патриотичното възпитание, формират отношение на респект към държавността и държавните институции, към историческата памет за славните победи на Българската армия, създават навици за организираност, дисциплина, ред и чувство за отговорност; насочват учениците към обществено-полезна дейност и каляват волята за водене на здрав, пълноценен и природосъобразен начин на живот.“
Церемонията беше открита от Нина Кирилова – ученичка в VI клас, член на клуб „Млади възрожденци“ с думите: „Родината започва от бащиния дом, от ласката на майчините песни, от дядовата пушка, прадядовия кон, от бабините приказки чудесни. Българийо, обичам те синовно, гори във мене любороден плам. Ще пазя всичко българско достойно и няма никога да те предам.“
В своята реч кметът на общината инж. Милчо Лалов изтъкна важността на взаимодействието между местното население и граничарите, както в миналото, така и днес: „Времената се промениха. Няма ги телените огради, но бдителността на жителите на града и общината е все така висока. Тук на границата се раждат граничари без униформа и пагони, но с една огромна обич към род и Родина, към които не биха допуснали каквито и да са посегателства.“
Заупокойна молитва за душите на загиналите граничари и тържествен водосвет на новия паметник беше отслужена от архимандрит Исаак от Видинска Света митрополия.
Под звуците на химна на Р България монументът беше открит от дългогодишните командири на граничната застава в гр. Брегово, полковниците от запаса Георги Христов и Иван Иванов. В своето слово о.з. полк. Христов заяви: „Изразявам дълбок поклон към падналите при защитата на Родината наши другари. Изказвам дълбока почит и уважение към вече напусналите бойния строй.“
В обръщението си зам. областния управител г-жа Елка Георгиева подчерта значимостта на паметника за бъдещите поколения: „Паметните плочи са в чест на падналите герои. С тях ние показваме, че уважаваме и почитаме, но те са и за живите, за да помним и да предаваме, че най-вечното и свещено право на един народ е да пази своите граници и свободата на своята Родина.“
Приветствие по случай откриването на паметника поднесе зам. директора на РДГП-Драгоман, комисар Марин Колев, който се преклони пред подвига на загиналите граничари и заяви: „Ние, техните продължители се стараем да бъдем достойни заместници в охраната на държавната граница и да бъдем силни личности като тях. Да бъде хора с ясно изразено патриотично чувство за дълг пред страната ни. Държавата има много атрибути, но границите са тези, които дават смисъл на понятието държавност. Разширяването им може да не е приоритет, но тяхната отбрана и неприкосновеност са задължение на всеки българин!“
От името на държавните институции, местната власт, патриотичните организации и признателните граждани бяха поднесени венци и цветя пред новооткрития паметник.
След церемонията учениците от секция „Млади граничари“ към клуб „Млади възрожденци“ представиха кратък рецитал и възстановиха воинската традиция по полагане клетва пред знамето на клуба.